Co to jest wznowienie granic?
Wznowienie granic jest procedurą geodezyjną, która polega na odtworzeniu uszkodzonych, zniszczonych lub przesuniętych znaków granicznych dotyczących granicy prawnej danej nieruchomości w terenie.
Aby wykonać wznowienie granic konieczne jest istnienie dokumentów geodezyjnych, które jednoznacznie wyznaczają tą granicę. W przypadku braku takich dokumentów bądź gdy granica nigdy nie była ustalana wykonuje się procedurę ustalenia granic.
Jakie czynności wykonuje geodeta?
Aby podjąć się czynności Wznowienia/Wyznaczenia/Ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych potrzebujemy od właściciela przedmiotowej działki informacji gdzie dana działka jest położona oraz jaki jest jej numer ewidencyjny. Po uzyskaniu tych informacji oraz przyjęciu zlecenia zgłaszamy pracę w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz pozyskujemy wszelkie materiały niezbędne do wykonania wznowienia/wyznaczenia czy ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych.
Kolejnym etapem jest dokonanie niezbędnych obliczeń odtwarzających przebieg granic działki oraz przeprowadzenie wywiadu terenowego względem istniejących znaków granicznych jak również osnowy geodezyjnej zachowanej z czasów zakładania ewidencji gruntów. Po tak przygotowanym opracowaniu możemy wyznaczyć datę przeprowadzenia czynności geodezyjnych na gruncie oraz zawiadomić o nich pisemnie strony zainteresowane (właściciela działki oraz właścicieli działek sąsiednich).
Podczas czynności geodezyjnych na gruncie geodeta wznawia zniszczone bądź uszkodzone znaki graniczne oraz spisuje odpowiednie protokoły z wznowienia/ustalenia przebiegu granic.
Następnie zostaje sporządzony operat techniczny z procedury wznowienia/ustalenia granic zawierający kompletne obliczenia, szkice oraz materiały źródłowe dotyczące przedmiotowej działki. Cała dokumentacja zostaje przekazana do kontroli w ODGiK.
Po pozytywnej kontroli operatu technicznego wykupujemy uwierzytelnione kopie protokołów, które spisywane były na gruncie podczas czynności geodezyjnych.
Co otrzymuje zleceniodawca?
Po procedurze wznowienia/ustalenia granic zleceniodawca oprócz wiedzy gdzie w terenie przebiega granica jego nieruchomości oraz zastabilizowania punktów granicznych za pomocą betonowych graniczników (w przypadku zgody zainteresowanych stron), otrzymuje również uwierzytelnioną kopię protokołów spisywanych na gruncie podczas czynności.
Ile trwa procedura wznowienia/ustalenia granic?
W zależności od danych którymi dysponuje ewidencja gruntów dotyczących przedmiotowej działki oraz ze względu na obłożenie pracy w Naszym Biurze jak i kontroli w ODGK (w zależności od Ośrodka kontrola operatów trwa od 2 tygodni do 2 miesięcy) a także ze względu na przestrzeganie terminów zawiadomień wszelkie czynności dotyczące wznowienia/ustalenia granic trwają minimum 3 miesiące.