Co to jest rozgraniczenie?
Rozgraniczenie jest postępowaniem przed organami państwowymi, które dokonuje się w celu ustalenia granic nieruchomości, w przypadku gdy stały się one sporne i nie ma możliwości dokonania sprawdzenia stanu prawnego.
Rozgraniczenie może być prowadzone w dwojaki sposób:
- W trybie administracyjnym, kiedy to o rozgraniczenie występuje się z wnioskiem do odpowiedniego Urzędu Miasta/Gminy i to ten Organ przeprowadza rozgraniczenie za pomocą upoważnionego geodety uprawnionego.
- W trybie sądowym, kiedy to o rozgraniczenie występujemy z wnioskiem do Sądu i dokumentację geodezyjną sporządza geodeta biegły sądowy.
Tryb sądowy następuje w wyniku zaskarżenia decyzji o rozgraniczeniu w trybie administracyjnym lub w gdy brak jest spisanego Aktu Ugody przed geodetą upoważnionym przez Miasto/Gminę do przeprowadzenia czynności.
W wyniku zakończenia postępowania rozgraniczeniowego, czy to w trybie administracyjnym czy w trybie sądowym powstaje granica prawna.
Jakie czynności wykonuje geodeta?
Po złożeniu wniosku o rozgraniczenie do Miasta/Gminy przez zainteresowaną rozgraniczeniem Strony postępowania, Miasto/Gmina upoważnia geodetę uprawnionego do przeprowadzenia czynności.
Aby podjąć się czynności rozgraniczenia działek ewidencyjnych zgłaszamy pracę w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz pozyskujemy wszelkie materiały niezbędne do wykonania rozgraniczenia działek ewidencyjnych.
Kolejnym etapem jest dokonanie niezbędnych obliczeń odtwarzających przebieg granic działki oraz przeprowadzenie wywiadu terenowego względem istniejących znaków granicznych jak również osnowy geodezyjnej zachowanej z czasów zakładania ewidencji gruntów. Po tak przygotowanym opracowaniu możemy wyznaczyć datę przeprowadzenia czynności geodezyjnych na gruncie oraz wezwać na grunt Strony postępowania (właściciela działki oraz właścicieli działek sąsiednich).
Podczas czynności geodezyjnych na gruncie zostają wskazane przez geodetę granice działek pochodzące z dokumentacji geodezyjnej uzyskanej z ODGIK oraz wskazania zainteresowanych Stron.
Postępowanie przeprowadzane jest na podstawie Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989r. oraz Rozporządzenia MSWiAoRiGŻ w sprawie rozgraniczenia nieruchomości.
Sporządzony operat techniczny z wyżej wymienionych czynności podlega ewidencji w ODGiK oraz po przekazaniu dokumentacji odpowiedniemu Organowi przeprowadzającemu Rozgraniczenie zostaje wydana Decyzja w sprawie.
Co otrzymuje zleceniodawca?
Zleceniodawca otrzymuje od Organu do którego złożył wniosek o rozgraniczenie (Miasto/Gmina) Decyzję o Rozgraniczeniu bądź Akt Ugody, jeżeli był spisany na gruncie.
W przypadku postępowania w trybie sądowym otrzymuje Postanowienie Sądu.
Ile trwa procedura rozgraniczenia nieruchomości?
Jest to bardzo indywidualna kwestia zależna od wielu czynników.
Rozgraniczenie to postępowanie długotrwałe, które zakończone w trybie administracyjnym może trwać kilka miesięcy, a w trybie sądowym nawet i lat.